publicidade hoxe
Publicidade
omeulibro1

Os galegos Nerea Barros e Javier Gutiérrez son nominados aos Premios Goya

PUBLICADO EN: Noticias de GaliciaGaliciaPortada esquerda
A-
A+
Europa Press
Nerea Barros e Javier Gutierrez no centro

Nerea Barros e Javier Gutierrez no centro

A galega Nerea Barros foi nomeada como mellor actriz revelación na 29 edición dos Premios Goya pola súa interpretación na película ‘La Isla Mínima’, mentres que Javier Gutiérrez -nacido en Asturias pero que dende moi pequeno se trasladou a Ferrol- opta ao galardón de Mellor Interpretación Masculina Protagonista pola mesma película.

Ademais, nas nominacións feitas públicas este mércores, destaca a de Carlos Asorey e Ignacio Vilar, que optan ao premio Mellor Guión Adaptado coa cinta galega ‘A esmorga’.

‘La Isla Mínima’, de Alberto Rodríguez, e ‘El niño’, de Daniel Monzón, acaparan as nominacións na 29 Edición dos Premios Goya, cuxa gala se celebrará o próximo sábado 7 de febreiro en Madrid. ‘La Isla Mínima’ conseguiu 17 nominacións e ‘El Niño’ logrou 16.

A Academia de Cine viuse obrigada a rectificar despois de que o presidente da institución Enrique González Macho, asegurase, antes de dar a coñecer os seleccionados, que a película que máis nominacións recibira ata agora fora ‘Mar Adentro’, de Alejandro Amenábar, con 14. Tamén comentara que a esta lle seguía Ay, Carmela!, de Carlos Saura, con 13; e ‘Blancanieves’, con 10.

Estas cifras colocaban as protagonistas deste ano con récord de nominacións. Non obstante, fontes da Academia precisaron posteriormente que se deslizou un erro e que a cinta máis nomeada na historia dos Goya é ‘Días contados’, con 19 nominacións. A esta, séguenlle, ademais, ‘La niña de tus ojos’ e ‘Blancanieves’, con 18, cada unha.

O propio Alberto Rodríguez, director de ‘La Isla Mínima’, explicou, que outro dos seus ‘films’, ‘Grupo 7′ xa conseguiu 16 nominacións en 2013.

Xunto con ‘La isla mínima’ e ‘El Niño’, as nominadas a Mellor Película, son ‘Loreak’, de José María Goenaga, ‘Magical Girl’, de Carlos Vermut e ‘Relatos Salvajes’, de Damián Szifrón. Este último é o terceiro filme con máis nominacións ao conseguir 9. Pola súa banda, ‘Magical Girl’ suma 7 e ‘Mortadelo y Filemón contra Jimmy El Cachondo’, 6. A estas séguenlles ‘Ocho apellidos vascos’, con 5, e ‘Autómata’, con 4.

A actriz Marian Álvarez, galardoada co Goya a mellor interpretación feminina protagonista polo filme ‘La herida’, Blanca Suárez e Kike Maíllo foron os encargados de desvelar o nome dos candidatos a recibir algún destes galardóns, os máis importantes do cine español.

Estiveron acompañados polo presidente da institución, Enrique González Macho, e a notaria Eva Sanz, para dar a coñecer a quen son os aspirantes ás 28 categorías que integran os Goya desta convocatoria, aos que se suma o Goya de Honor que recibirá Antonio Banderas.

Os nominados a mellor dirección son Daniel Monzón (El Niño), Alberto Rodríguez (La Isla mínima), Carlos Vermut (Magical Girl) e Damián Szifron (Relatos Salvajes).

MELLORES INTERPRETACIÓNS

Ademais, a Mellor Interpretación Masculina Protagonista están nomeados Javier Gutiérrez (La isla mínima), Raúl Arévalo (La isla mínima), Luis Bermejo (Magical Girl) e Ricardo Darin (Relatos Salvajes). As nominadas a Mellor Interpretación Feminina Protagonistas son Bárbara Lennie (Magical Girl), María León (Marsella), Macarena Gómez (Musarañas) e Elena Anaya (Todos están muertos).

A Mellor Interpretación Masculina de Repartición están nomeados Eduard Fernández (El Niño), Antonio de la Torre (La isla mínima), José Sacristán (Magical Girl) e Karra Elejalde (Ocho apellidos Vascos). As nominadas a Mellor Interpretación Feminina de Repartición son Bárbara Lennie (El Niño), Mercedes león (La isla mínima), Goya Toledo (Marsella) e Carmen Machi (Ocho apellidos vascos).

A Mellor Actor Revelación están nomeados David Verdaguer (10.000 quilómetros), Jesús Castro (El Niño), Israel Elejalde (Magical Girl) e Dani Rovira (Ocho apellidos Vascos).

Ademais, os nominados a Mellor Guión Orixinal son Daniel Monzón e Jorge Guerricaechevarría (El Niño), Alberto Rodríguez e Rafael Cobos (La isla mínima), Carlos Vermut (Magical Girl) e Damian Szifrón (Relatos Salvajes). A Mellor Guión Adaptado están nomeados Carlos Asorey e Ignacio Vilar (A esmorga), Chema Rodríguez, David Planell e Pablo Burgués (Anochece en la India), Carlos García, Cristóbal Ruiz, Javier Fresser (Mortadelo y Filemón contra Jimmy el Cachondo) e Anna Soler-Pont (Rastres de sandal).

Mentres, en Mellor dirección novel están Carlos Marques-Mercet (10.000 Km), Esteban Roel e Juanfer Andrés (Musarañas), Curro Sánchez Varela (Paco de Lucía, a busca) e Beatriz Sanchis (Todos están mortos).

ANIMACIÓN, EUROPA E IBEROAMÉRICA

As nominadas a Mellor Película de Animación son ‘Mortadelo y Filemón contra Jimmy el Cachondo’, Dixie y la relebión zombi, ‘La tropa de trapo en la selva del arcoiris’. A Mellor Película documental están nominadas ’2014. Nacido en Gaza’, ‘Edificio España’. ‘El último adiós a Bette Davis’ e ‘Paco de Lucía: la busca’.

A Mellor Película Europea están nomeada ‘Dios mío ¿pero qué te hemos hecho’ (Francia), ‘El abuelo que saltó por la ventana y se largó’ (Dinamarca), ‘Ida’ (Polonia) e ‘La sal de la terra’ (Francia, Brasil). As nominadas a Mellor Película Iberoamericana son ‘Relatos Salvajes’ (Arxentina), ‘Kaplan’ (Uruguai), ‘La distancia más larga’ (Venezuela) e Conduta (Cuba).

Na súa edición 2015 presentáronse 109 películas, das que 64 son de ficción, 42 son documentais e catro de animación. Tamén concorreron 15 cintas iberoamericanas, 117 longametraxes europeas e 34 curtametraxes.

A Festa de Nominados celebrarase o 19 de xaneiro nos Teatros da Canle de Madrid, e a entrega de galardóns terá lugar o sábado 7 de febreiro, no transcurso dunha gala que terá lugar no Centro de Congresos Príncipe Felipe del Hotel Auditorium de Madrid, conducida polo actor e monologuista Dani Rovira baixo a dirección de Juan Luis Iborra e a produción executiva de Emiliano Otegui.

7 de xaneiro de 2015 | 13:59 • Sen comentarios

Comentarios pechados.